Ciągły rozwój nowych technologii, stosowanie nowoczesnych materiałów przy użyciu nowatorskich metod wymusza posiadanie wysokich kwalifikacji przez personel spawalniczy, aby możliwe było osiąganie coraz większych wydajności procesów spawania oraz zapewnienie wysokiej jakości złączy spawanych. Ponadto nieustannie prowadzone są prace nad rozwojem urządzeń spawalniczych, opracowaniem nie tylko nowych gatunków materiałów podstawowych, ale także materiałów dodatkowych do spawania. Czynniki te w istotny sposób wpływają nie tylko na zwiększenie jakości i powtarzalności produkcji, ale jednocześnie na zmniejszenie czasów wytwarzania oraz znaczne obniżenie kosztów produkcji.

Niestety utrudnionym lub wręcz niemożliwym jest jednoznaczne określenie wartości rynku spawalniczego w Polsce. Trudności te są wynikiem braku statystyk krajowych dotyczących wykorzystania i zakupu/sprzedaży urządzeń spawalniczych. Natomiast na podstawie analizy statystyk handlu zagranicznego można wstępnie oszacować wartość rynku spawalniczego w Polsce na kwotę 180 mln zł. Należy przy tym pamiętać, że kondycja tego rynku jest silnie związana z sytuacją gospodarczą w kraju, a dokładniej – z ilością nowych inwestycji.

Spawalnictwo najlepiej funkcjonująca gałęzią przemysłu

W ostatnich miesiącach jedną z najlepiej funkcjonujących gałęzi przemysłu, w której kluczową rolę odgrywa zastosowanie procesów spawalniczych jest budownictwo. A dokładniej wytwarzanie konstrukcji stalowych do zastosowań w budownictwie. Choć i tu pojawiają się problemy, miejmy nadzieję przejściowe. Problemami tymi są niestabilne ceny materiałów budowlanych oraz stali, a co za tym idzie materiałów dodatkowych do spawania. Niestety taka sytuacja na rynku nie sprzyja rozpoczynaniu nowych inwestycji. A w tym miejscu należy pamiętać, że polskie przedsiębiorstwa w znacznej mierze funkcjonują jako podwykonawcy dużych światowych potentatów oraz przedstawicielstwa zagranicznych korporacji. Kolejnymi gałęziami, w których spawanie stanowi ważny proces jest energetyka (tu przede wszystkim remonty i modernizacje istniejących obiektów) oraz przemysł stoczniowy, którego forma w ostatnim okresie nie jest najlepsza. Pamiętać należy także o przemyśle kolejowym, spożywczym i motoryzacyjnym.

Kondycja rynku spawalniczego jest dobra nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Zwłaszcza w krajach rozwijających się zauważalny jest wzrost zainteresowania szkoleniami 

Rynek robotów spawalniczych w Polsce

Również na uwagę zasługuje fakt, że coraz większy udział w rodzimym rynku spawalniczym stanowią roboty. Wg szacunków Międzynarodowej Federacji Robotyki w Polsce niebawem może funkcjonować nawet 3 mln stanowisk zrobotyzowanych. Natomiast w 2019 roku polski rynek plasował się na pozycji lidera w stanowiskach zrobotyzowanych – dotąd polska zajmowała miejsca w końcówce rankingu. Wg Międzynarodowej Federacji Robotyki w 2019 roku Polska zajęła 15 miejsce w rankingu zastosowania stanowisk zrobotyzowanych.

Coraz większy udział spawalniczych stanowisk zrobotyzowanych może częściowo przyczynić się do rozwiązania problemów z jakimi boryka się branża spawalnicza w Polsce. Podstawowym problemem jest brak wykwalifikowanej kadry spawalniczej. Pomimo sukcesywnego wzrostu zainteresowania szkoleniami dla spawaczy i personelu NDT nadal na rynku obserwowane są niedobory kadrowe na tych stanowiskach.

Wpływ pandemii na automatyzacje stanowisk spawalniczych

Również ogólnoświatowa pandemia pokazała niewątpliwe zalety związane ze stosowaniem zautomatyzowanych i zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych. Niewątpliwie największym problemem z jakich w trakcie pandemii borykają się przedsiębiorstwa jest zorganizowanie personelowi pracy tak, aby ograniczyć kontakty międzyludzkie do niezbędnego minimum. Druga istotna i problematyczna kwestia to zachorowalność pracowników, a co za tym idzie ich absencja w pracy spowodowana zwolnieniami lekarskimi bądź skierowaniami na kwarantannę. W warunkach tych wyposażenie parku maszynowego w zrobotyzowane i zautomatyzowane stanowiska spawalnicze jest wręcz rozwiązaniem idealnym. Pozwala na nadzorowanie procesu w sposób zdalny, w wielu przypadkach bez konieczności fizycznej obecności na miejscu. Ponadto rozwiązanie takie pozwala na istotną redukcję personelu obecnego na zmianie.

Jeśli chodzi o materiały stosowane do spawania to podstawowy materiał konstrukcyjny w Polsce stanowi stal. I to pomimo zwiększonego zużycia materiałów takich jak aluminium i materiały kompozytowe. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zużycie aluminium istotnie wzrasta. Na przestrzeni ostatnich 20 lat produkcja tego materiału uległa niemal 2,5 krotnemu wzrostowi, a do roku 2013 przetworzeniu poddano ok. 1,1 mld ton (stanowi to 25% krajowej rezerwy).

Urządzenia do spawania sklasyfikować można zależnie od stosowanych metod na trzy grupy

Dla metod MIG/Mag są to urządzenia półautomatyczne i automatyczne dla spawania w metodzie MAG, spawarki tig oraz urządzenia do metody MMA. Wzrost sprzedaży urządzeń zauważalny jest dla wszystkich metod spawania. W latach 1999-2008 zaobserwowano wzrost sprzedanych urządzeń spawalniczych o 80%. Najbardziej dynamiczny wzrost sprzedaży odnotowano w grupie urządzeń dedykowanych metodzie tig. We wspomnianych latach nastąpił niemal trzykrotny wzrost sprzedaży. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się urządzenia do spawania w metodach MAG/MIG.

We wspomnianych latach nastąpił niemal trzykrotny wzrost sprzedaży. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się urządzenia do spawania w metodach MAG/MIG.

I chociaż wzrost zainteresowania tym sprzętem utrzymuje się raczej na stałym poziomie, to nadal stanowią dominującą większość w podsumowaniach sprzedaży. Urządzenia te kupowane są przez mniejsze firmy. Czynnikiem decydującym są tu niewątpliwie ich zalety takie jak wydajność oraz spawania, a także stabilność procesu. Zainteresowanie sprzętem do spawania w metodach MMA plasuje się na mniej więcej stałym poziomie. Urządzenia te odgrywają nieocenioną rolę we wszelkiego rodzaju pracach montażowych i nagłych awariach. Ze względu na swoją kompaktowość oraz odporność procesu na wpływ czynników atmosferycznych, a także nieograniczenie w stosowanych pozycjach spawania i łączonych materiałach znajdują zastosowanie w spawaniu w sytuacjach nagłych i warunkach trudnych.

Również producenci dążą do tego, aby oferowane przez nich urządzenia spawalnicze cechowały się jak największą kompaktowością (bez względu na metodę spawania), coraz mniejszym zużyciem energii, mobilnością oraz bezawaryjnością. Także, zauważalna jest zmiana podejścia w kontekście serwisu urządzeń spawalniczych. Wśród producentów zauważalny jest trend polegający na mobilnym serwisie, czyii serwisie wykonywanym u klienta, bez konieczności transportu maszyny do serwisu. Jest to niewątpliwa zaleta, pozwalająca na znaczne oszczędności czasu, tak cennego przy produkcji.

Podsumowanie

Analizując powyższe informacje można uznać, że procesy zautomatyzowane, zmechanizowane i zrobotyzowane cieszą się coraz większą popularnością. Zainteresowanie to stanowi wypadkową czynników takich jak wzrost wydajności spawania, powtarzalność procesu oraz wzrastająca jakość produkcji spawalniczej. Na tej podstawie można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że istnieje zauważalny wzrost poziomu technicznego krajowego spawalnictwa.

 

Bibliografia

  1. Chmielewski T., Węglowski M.: Analiza rynku spawalniczego w Polsce pod względem sprzedaży urządzeń oraz materiałów spawalniczych, Przegląd Spawalnictwa nr 6/2010.
  2. Chmielewski T., Węglowski M.: Analiza oraz tendencje rozwojowe rynku spawalniczego w Polsce, Spajanie nr 3/2005.
  3. https://inzynieria.com/budownictwo/wiadomosci/48368,analiza-rynku-spawalniczego-w-polsce-czy-jest-sie-czego-obawiac
  4. https://www.rywal.com.pl/vademecum/36-vademecum/inne/78-analiza-rynku-spawalniczego-w-polsce-pod-wzgl%C4%99dem-sprzeda%C5%BCy-urz%C4%85dze%C5%84-oraz-materia%C5%82%C3%B3w-spawalniczych.html
  5. https://portalprzemyslowy.pl/przemysl-gospodarka/gospodarka-produkcja/rynek-spawalniczy-w-czasie-pandemii-trendy/